Czy kiedyś miałeś poczucie przytłoczenia i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeżeli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z poważną chorobą, zaburzeniami odżywiania lub rzuceniem nałogu. Są też osoby, które zmagają się z problemami w relacjach, utratą pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są często szkodliwe dla człowieka.
 

Czym jest psychoterapia?

Psycholog powinien wspomóc w uporaniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają ludzie z każdej kategorii wiekowej, aby żyć bardziej efektywnie, komfortowo i w pełni szczęścia. Podczas terapii psycholog używa naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre przyzwyczajenia. Istnieje wiele podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować swoje problemy.  Proces ten oparty jest na współpracy i rozmowie. Pacjent ma zagwarantowane otoczenie wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta jest nastawiony neutralnie i nie będzie go w żaden sposób oceniał.  

Wraz z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby zidentyfikować i zmienić wzory zachowania, które nie pozwalają osiągnąć w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać aktualne problemy, ale uposaża w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy pójść na psychoterapię?

Z powodu błędnego rozumienia czym jest psychoterapia, wiele potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją realia i nie wierzą w mity, to ludzie często czują się zestresowani przed podjęciem próby leczenia. Trzeba pokonać lęk, ponieważ jeśli poziom funkcjonowania nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może być pomocna. Niektórzy ludzie korzystają z terapii u psychologa dlatego, że mają depresję, czują lęk lub złość przez długi czas. Inni także mogą odczuwać potrzebę wsparcia w przewlekłej chorobie psychoterapia kielce, która wpływa na układ emocjonalny i psychikę. Są też potrzebujący szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z widmem rozwodu, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *